سبد خرید 0

آموزش مطالعه شیمی کنکور

  • نویسنده: managerhakhr
  • دسته بندی: مشاوره کنکور
  • تاریخ ارسال: بهمن ۲۶, ۱۳۹۹

مطالعه درس شیمی برای کنکور

درس شیمی از جمله درس‌های تخصصی کنکور است که برای تسلط پیدا کردن روی آن باید وقت و انرژی کافی روی آن بگذارید تا نتیجه مطلوب مورد نظر شما حاصل شود. تسلط روی مباحث این درس بخصوص اگر ضریب آن در زیر گروه مورد نظر شما بالا است، برای کسب رتبه خوب بسیار مهم است. با ما همراه باشید تا نکات مربوط به مطالعه درس شیمی برای کنکور را به شما آموزش دهیم.

 

روش مطالعه درس شیمی نظام جدید برای کنکور

 

 

نکات مربوط به مطالعه درس شیمی برای کنکور

۱- در ابتدا باید گفته شود که مطالب درس شیمی به سه دسته حفظی، مفهومی و مسئله تقسیم بندی می‌شود. برای مطالبی که به صورت حفظی هستند، مهم‌ترین و بهترین منبع، کتاب درسی شیمی است. متن کتاب درسی را خط به خط باید مورد مطالعه قرار داده و به خاطر بسپارید. مرور مطالب حفظی باید به صورت مداوم و هفتگی صورت گیرد تا به خوبی در ذهن بماند.

 

برای مطالعه بخش مفهومی شیمی، چارچوب کلی مطالب کتاب درسی شیمی است اما برای فهم بیشتر اینگونه مطالب باید ابتدا به مطالب جزوه دبیر یا استاد خود مسلط شوید؛ سپس سوالات متعدد کنکوری و تالیفی را حل کنید تا به تسلط کافی در این مباحث برسید. این مباحث شامل چگونگی پر شدن اوربیتال‌های اتمی، موازنه کردن واکنش‌ها، مباحث الکتروشیمیایی و… می‌باشد.

 

برای تسلط بر بخش مسائل درس شیمی نیز باید تعداد سوالات زیادی اعم از تستی و یا تشریحی حل کنید. حتما و حتما پاسخ تشریحی سوالات تستی را کاملا دقیق بخوانید تا با نکات مربوط به حل اینگونه سوالات آشنا شوید. دانستن روش‌هایی که سرعت ضرب و تقسیم کردن شما را بالا می‌برند، در حل مسائل این درس می‌تواند به شما کمک شایانی کند؛ چرا که شما سر جلسه کنکور مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید.

 

۲- یک نکته بسیار مهم در مطالعه درس شیمی برای کنکور، به خاطر سپردن عناصر جدول تناوبی و ویژگی‌های آن‌ها است. این ویژگی‌ها شامل عدد اتمی، شماره گروه، شماره تناوب و… است. با دانستن عدد اتمی هر عنصر هم می‌توانید شماره گروه و تناوب آن را بدست بیاورید اما انجام این کار اصلا پیشنهاد نمی‌شود چرا که این کار بسیار وقت گیر است. سعی کنید حداقل ویژگی‌های عناصری که چندین بار در کنکورهای مختلف طرح شده‌اند و مد نظر طراحان سوالات کنکور بوده‌اند را حفظ کنید.

 

جدول تناوبی عناصر برای مطالعه درس شیمی برای کنکور

مهمترین نکات در آموزش مطالعه شیمی برای کنکور 

 

۳- مطالب حاشیه نویسی شده کتاب‌های درسی شیمی بسیار مهم هستند و طراحان سوالات کنکور در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این مباحث نشان داده‌اند. همچنین تعدادی از واکنش‌ها هستند که مکررا در کنکورها آمده‌اند. بهتر است اینگونه واکنش‌ها و ضرایب واکنش‌های موازنه شده‌شان را حفظ کنید.

۴- مطالعه فصل‌هایی که به صورت پایه بقیه فصل‌ها هستند (مثل واکنش‌ها، موازنه، استوکیومتری و… ) را در اولویت قرار دهید.

 

۵- بررسی سوالات کنکورهای اخیر نشان داده‌اند مسائلی که در کنکور می‌آیند گاه با درجه سختی بالا طراحی شده‌اند. حل این سوالات حتی در صورتی که راه حل آن‌ها را بدانید، بسیار وقت گیر است و ممکن است با حل آن‌ها، با کمبود وقت سر جلسه کنکور مواجه شوید. پس در حل سوالات آزمون‌های آزمایشی و همچنین در جلسه کنکور در دور اول حل کردن سوالات از پاسخ دادن به اینگونه مسائل بپرهیزید. می‌توانید کنار اینگونه سوالات را علامت بگذارید تا در صورت اضافه آوردن وقت، به سراغشان رفته و آن‌ها را حل کنید.

 

۶- برای مطالعه درس شیمی برای کنکور، استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی می‌تواند خیلی کمک کننده باشد. چرا که اینگونه کتاب‌ها، برای تمامی مطالب اعم از حفظی، مفهومی و حل مسئله درسنامه داشته و همچنین معمولا برای سوالاتشان پاسخ تشریحی دارند.

تست زنی سوالات شیمی کنکور

 

۷- هنگام تست زدن، سوالاتی را که اشتباه جواب داده‌اید و یا بلد نبوده‌اید را علامت بزنید و حتما آن‌ها را مطالعه کنید تا متوجه شوید اشکال کار شما کجا بوده است. مشخص کردن سوالات نکته دار در دوران مرور و جمع بندی بعد از عید می‌تواند به تسلط شما روی موضوع کمک کند.

۸- خلاصه نویسی در این درس برای دوران مرور و جمع بندی بعد از عید می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. با این کار شما می‌توانید بخش بیشتری از زمان در نظر گرفته شده برای مطالعه و مرو این درس را برای افزایش تسلط بر موضوع و همچنین سرعت تست زنی بگذارید. این نکته را در نظر داشته باشید که هر چه در زمان مطالعه درس شیمی برای کنکور، دقیق‌تر و مفهومی‌تر کار کرده باشید، دوران جمع بندی برای شما سبک‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

مطالعه درس شیمی برای کنکور به تمرکز و زمان زیادی نیاز دارد. امید است با به کارگیری این نکات در جهت مطالعه درس شیمی برای کنکور، نتیجه مطلوب خود را کسب کنید.