سبد خرید 0

مدت زمان استراحت بین هر درس

 • نویسنده: managerhakhr
 • دسته بندی: مشاوره کنکور
 • تاریخ ارسال: فروردین ۳, ۱۴۰۰

مدت زمان استراحت بین هر درس

استراحت بین هر درس چگونه باشد تا کمتر خسته شویم؟

مدت زمان استراحت بین هر درس یکی از مهمترین نکاتی می باشد که باید به آن اشاره کرد زیرا این مدت زمان باید به مقداری باشد که دانش آموزان از لحاظ فکری و جسمی آمادگی لازم برای ادامه مطالعه و درس خواندن را پیدا کنند. و از طرفی نباید خیلی باشد که باعث از ذهن رفتن مطالبی که تا آن لحظه خوانده اند شود.در این مقاله از مقالات مشاوره کنکور بصورت کامل به این مبحث می پردازیم.

 

مدت زمان استراحت بین هر درس برای هر یک از دانش آموزان دارای مقداری متفاوت می باشد ولی نکته ای که وجود دارد .این مدت زمان نباید از ۱۵ دقیقه بیشتر شود. در بسیاری از مواقعه دانش آموزان بعلت رعایت نکردن زمان استراحت بین هر درس نمی توانند مطالب را به درستی و بصورت کامل آموزش ببینند. زیرا ذهن آنها خسته می شود و قدرت فراگیری مطلب جدید را ندارد. 

 

یکی از مشکلات دوران امتحانات به خصوص در سال های پیش از کنکور، حجم بالای مطالب در کنار مدت زمان محدود است. بسیاری از افراد فکر می کنند اگر بدون وقفه مطالب و درس ها را پشت سر هم بخوانند، می توانند تمامی درس های کنکور را به صورت کاملا مفید یاد بگیرند. در صورتی که استراحت بین هر درس، از اصول مهم درس خواندن به ویژه در دوران کنکور است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اصول استراحت بین هر درس به منظور خستگی کمتر، به طور کامل آشنا کنیم.

 


استراحت بین هر درس چگونه باشد تا کمتر خسته شویم؟


ویژگی های استراحت بین هر درس برای خستگی کمتر

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام مطالعه باید در نظر داشته باشید، این است نحوه برنامه ریزی روزانه و هفتگی برای کنکور را بدانیم و نباید که مطالعه طولانی مدت و پیوسته یکی از اشتباهات رایج درس خواندن است. استراحت بین هر درس از نکات بسیار جدی و حائز اهمیت، برای یادگیری بهتر مطالب است. به همین دلیل برای خستگی کمتر و انرژی بیشتر در یادگیری، نیاز است تا پس از مدت مشخصی درس خواندن، زمانی مشخص برای استراحت بین هر درس در نظر گرفته شود. همچنین فکر کردن به عملکرد مثبت در طول روز، می تواند انرژی و انگیزه شما را برای ادامه مطالعه افزایش دهد. به همین دلیل بهتر است در زمان استراحت به عملکرد مثبت خود در روند مطالعه بیاندیشید.

 

 

اصول استراحت بین هر درس به منظور کمتر خسته شدن

 

استراحت بین هر درس می تواند با پیروی نمودن از یک برنامه ریزی مشخص پیش برود. به طور مثال فرد پس از هر نیم ساعت مطالعه، ۵ دقیقه استراحت می نماید. این فرایند نباید نقض شود، به طور مثال فرد نمی تواند دو ساعت مطالعه نماید تا به جای ۵ دقیقه ۲۰ دقیقه استراحت کند. زیرا در این صورت بسیاری از مطالب در طول ۲ ساعت، با تمرکز و انرژی بالا مطالعه نشده اند و از  . همچنین توجه به موارد زیر در استراحت بین هر درس، بسیار حائز اهمیت و تکنیکی می باشد..

۱ – استفاده نمودن از گوشی، کتاب غیر درسی و … در طول استراحت می تواند موجب کاهش کیفیت آن شود. به همین دلیل زمان استراحت، فقط و فقط برای استراحت است.

۲ – عدم دریافت مواد مغذی و گرسنگی از مواردی است که، می تواند موجب کاهش تمرکز و انرژی شما در طول درس خواندن شود. در این صورت بدن شما تمایل به استراحت بیشتری خواهد داشت. بنابراین در مدت زمان مشخص شده انرژی شما بازگشت نخواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از شروع مطالعه و درس خواندن از غذاهای سالم استفاده نموده و همچنین غذای کافی میل نمایید.

۳ – داشتن خواب کافی و با کیفیت از دیگر مواردی است که، می تواند علاوه بر درس خواندن در استراحت کردن نیز اختلال ایجاد نماید. زیرا فرد در مدت زمان مطالعه احساس خواب آلودگی دارد و نمی تواند با دقت بالا مطالب درسی را مطالعه نماید. همچنین خوابیدن در زمان استراحت می تواند انرژی و زمان آن ها را برای بازگشت به فرایند مطالعه کاهش دهد.

۴ – در صورتی که از الگوی استراحت کوتاه استفاده می نمایید، بهتر است در محل مطالعه استراحت کنید، در این صورت امکان بازگشت به فرایند مطالعه بیشتر خواهد بود.

 

۵ – اما در صورتی که از الگوی استراحت های طولانی میان هر درس استفاده می کنید، می توانید برای افزایش کیفیت استراحت به فضای دیگری بروید.

 

نکته: در هر صورت استراحت های کوتاه مدت نباید فراموش شوند، این استراحت ها فقط به منظور آرامش پیدا کردن ذهن و کاهش استرس در هنگام مطالعه را ، برای درک بهتر مطالب جدید است. در این مدت زمان استراحت می توانید نفس عمیق بکشید، میوه و یا آجیل بخورید، نوشیدنی بخورید و یا مدت کوتاهی قدم بزنید.

الگوهای استراحت بین هر درس

 

۱ – پس از هر ۶۰ دقیقه مطالعه کردن، نیاز است تا حدود ۱۰ دقیقه استراحت نمایید. (الگوی ۶۰ به ۱۰)

۲ – در این الگو نیاز است تا فرد پس از هر ۱۲۰ دقیقه مطالعه کردن، حدود ۱۵ دقیقه استراحت نماید. (الگوی ۱۲۰ به ۱۵)

۳ – معمولا فرد پس از هر ۳ تا ۵ ساعت مطالعه، نیاز است تا حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به منظور عبادت، غذا خوردن، حمام کردن، دیدن فیلم مورد علاقه و … به استراحت بپردازد.

 

نکته: در صورتی که فرد به طور کامل از اصول استراحت کردن پیروی نماید، می تواند ۱۰ تا ۱۲ ساعت به صورت کاملا مفید در طول روز به مطالعه کردن بپردازدو باعث بالا بردن انگیزه خود را برای درس خواندن شویم.

 

ارتباط با واحد مشاوره و فروش حرف آخر

یکی از امکاناتی که در موسسه حرف آخر فراهم شده است این می باشد که دانش آموزان می توانند. یک جلسه مشاوره رایگان با همکاران ما داشته باشند تا سوالات خود را در خصوص نوع برنامه ریزی و بهترین منابع کنکور از همکاران مشاور ما بپرسند. شما دانش آموزان عزیز حهت ارتباط با تیم مشاوره و فروش موسسه حرف آخر می توانید با شماره تلفن حرف آخر  ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۵ و ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۱ تماس حاصل فرمایید تا از امکانات صفحه مشاوران حرف آخر بصورت رایگان استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط با این مقاله

 

مهمترین نکات در ماه های پایانی کنکور که باید به آنها توجه کرد چیست؟

تکنیک های مطالعه سریع درس ها برای کنکور چیست؟

چگونه می توان انگیزه خود را برای درس خواندن بالا برد؟

برترین روش های تمرکز بر روی مطالب درسی کا دانش اموزان باید آنها را بدانند چیست؟

مدت زمان استراحت بین هر درس به چه مقداری باید باشد؟

پکیج شیمی نظام جدید موسسه حرف آخر

 

 

 

شماره تلفن دفتر مرکزی حرف آخر

 

 

 

 

 


 • بودجه بندی زیست

  بودجه بندی زیست کنکور
 • زیست شعبانی

  زیست استاد رضا شعبانی
 • معرفی رشته پزشکی

  اطلاعات جامع رشته پزشکی
 • بودجه بندی فیزیک

  بودجه بندی فیزیک کنکور
 • بودجه بندی ریاضی

  بودجه بندی ریاضی کنکور
 • ادبیات منتظری

  ادبیات محسن منتظری
 • بودجه بندی شیمی

  بودجه بندی شیمی نظام جدید کنکور
 • بودجه بندی عربی

  بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید