سبد خرید 0

تاثیر معدل در کنکور

 • نویسنده: managerhakhr
 • دسته بندی: مشاوره کنکور
 • تاریخ ارسال: بهمن ۱۱, ۱۳۹۹

تاثیر معدل در کنکور

اهمیت تاثیر معدل در کنکور به چه دلیل می باشد

 

 

یکی از مهمترین بحث هایی که در بین دانش آموزان در دو سال گذشته بسیار اهمیت پیدا کرده است تاثیر معدل در کنکور می باشد. با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش تاثیر معدل در کنکور سراسری مثبت می باشد. این یک اشتباه بسیار بزرگ است که بعضی از دانش آموزان فکر می کنند اگر معدل آنها ۱۴ باشد تاثیر منفی در کنکور دارد .در این مقاله از مشاوره کنکور به این موضوع می پردازیم.

 

 

این حرف کاملا اشتباه می باشد. زیرا با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تاثیر معدل به این نکته باید توجه کرد که معدل دانش اموزی اگر ۱۸ باشد. تاثیر معدل برای او مثبت و به اندازه ۱۸ و اگر دانش آموزی دارای معدل ۱۲ باشد تاثیر معدل برای آن دانش آموز هم مثبت ولی به اندازه ۱۲ است. پس به این نکته توجه کنید که معدل در کنکور همچنان دارای تاثیر مثبت می باشد ولی میزان تاثیر گذاری آن تفاوت دارد.

تاثیر معدل در کنکور سراسری چگونه است؟

 

ممکن است در کنار اسم تاثیر معدل در کنکور ، تاثیر معدل مستقیم یا تاثیر معدل مثبت را دیده باشید. اما بیایید با معنای هر کدام از آن‌ها به طور ساده آشنا شویم.
اگر تاثیر معدل در کنکور مستقیم باشد. به این معناست که اگر معدل الف باشید تاثیر معدل ۲۵ درصد به نفع شماست.
اگر معدل ب و مساوی با میانگین معدل کل داوطلبان باشید، معدل فاقد تاثیر مثبت و منفی در کنکور خواهد بود.
اگر معدل جیم دارید، در تاثیر معدل مستقیم تاثیر معدل برای شما منفی خواهد بود.
اما تاثیر معدل مثبت به معنای این است که اگر داوطلب معدل بالایی داشته باشد .در رتبه کنکور او تاثیر مثبت دارد و باعث بهبود رتبه‌اش می‌شود. اما اگر معدل پایین یا متوسط باشد تاثیری در رتبه کنکور ندارد و رتبه نهایی همان نتیجه آزمون کنکور سراسری است.

 

یک نکته پنهان!
ممکن است فکر کنید اگر معدل بدی داشته باشید، با تاثیر معدل مثبت شرایط به نفع شما می‌شود .که درست هم هست. اما نکته‌ای که خیلی از داوطلبان بدان توجه نمی‌کنند این است که اگر دو داوطلب تراز یکسانی را در جلسه کنکور بیاورند. داوطلبی که معدل بهتری دارد از تاثیر معدل مثبت بهره برده و رتبه‌اش بهتر می‌شود و همین نکته باعث اختلاف او و فردی می‌شود که معدل در رتبه کنکورش تاثیر نداشته است.


اهمیت تاثیر معدل در کنکور

 


کدام معدل برای کنکور مهم است؟

 

دانش ‌آموزان دوره متوسطه هر سال دو معدل ترم اول و ترم دوم و یک معدل کل برای آن سال دارند.
در پایان نیمه‌ی دوم سال یازدهم امتحانات دانش آموزان به صورت نهایی برگزار می‌شود. که به این معناست همه‌ی دانش آموزان کشور به سوالاتی یکسان، با مدت زمان برابر و بارم بندی مشخص در یک ساعت و یک روز پاسخ می‌دهند.
علاوه بر امتحانات ترم دوم سال یازدهم، بعضی از امتحانات پایان ترم سال دوازدهم نیز به صورت نهایی برگزار می‌شوند.

 

اگر یازدهمی هستید…

اگر دانش آموز سال یازدهم هستید بهتر است تمرکزتان بر یادگیری دروس پایه‌ی یازدهم و حل تشریحی سوالات باشد. تا بتوانید در این قسمت از مسیر، معدل کامل و خوبی برای رتبه کنکورتان کنار بگذارید. توجه داشته باشید که تعداد داوطلبان زیاد است و هر چقدر معدل شما به بیست نزدیک‌تر یا با آن برابر باشد به نفع شماست.
اما اگر دوران متوسطه‌ی شما به پایان رسیده است. دیگر نگران گذشته‌ها نباشید، بهتر است تمام تمرکزتان بر مطالعه‌ی درست و اصولی برای کنکور سراسری باشد تا بتوانید در این آزمون رتبه لازم برای رشته و دانشگاه دلخواهتان را کسب کنید.

 

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰

قانون تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان ۱۴۰۱ به صورت تاثیر مثبت است. یعنی اگر در دوران متوسطه معدل خوبی نیاورده‌اید. نگران تاثیر منفی آن بر رتبه کنکورتان نباشید. رتبه کنکور شما، حاصل کیفیت و نحوه‌ی مطالعه‌ی شما در همین سال کنکور است. پس سعی کنید با تراز بالا در کنکور، معدل بدتان را جبران کنید.
اما اگر معدل خوبی هم کسب کرده‌اید خبر خوب برای شماست. علاوه بر رتبه‌ی کنکور سراسری یک تاثیر معدل در کنکور مثبت ۲۵ درصدی برای یازدهم و یک تاثیر مثبت ۵ درصدی برای دوازدهم دارید.

 


 

تاثیر معدل نهایی در کنکور سراسری


 رتبه کنکور سراسری چگونه محاسبه می‌شود؟

 

دانش آموزان همیشه مشتاقند بداند که چه چیزی باعث می‌شود رتبه‌ی بهتری بیاورند؟ تاثیر معدل در کنکور مهم است یا نه؟
رتبه کنکور سراسری به طور کلی با دو فاکتور حساب می‌شود. بخش اعظم آن مربوط به همان آزمون چهار ساعته روز کنکور است .که داوطلب باید به صد سوال عمومی در مدت زمان ۷۵ دقیقه پاسخ دهد و با توجه به این که کنکور کدام یک از رشته‌ها را شرکت کرده است. تعداد سوالات اختصاصی و مدت زمان پاسخگویی به هر درس متفاوت است.
داوطلبان رشته ریاضی باید به ۱۳۵ سوال در مدت زمان ۱۷۵ دقیقه پاسخ دهند. بدیهیست که زمان پاسخگویی با توجه به هدف گذاری داوطلب و سطح سوالات متفاوت است.

 

در رشته تجربی داوطلبان به ۱۷۵ سوال در مدت زمان ۱۴۵ دقیقه پاسخ می‌دهند. درس زمین شناسی فقط در زیرگروه ۲ دارای ضریب یک است. بسیاری از داوطلبان به علت ضریب صفر زمین شناسی در زیرگروه‌های دیگر به سوالات آن پاسخ نمی‌دهند. بنابر این زمان پاسخگویی به این۲۵ سوال را به دروس دیگرشان می‌دهند.

 

رشته انسانی، که هر سال تعداد داوطلبان آن رو به افزایش است، تنوع درسی بیشتری دارد اما تعداد سوالات چندان متفاوت نیست. داوطلبان این رشته نیز در مدت زمان ۱۶۵ دقیقه به ۱۸۰ سوال اختصاصی پاسخ می‌دهند.
همان طور که گفته شد، نحوه‌ی پاسخگویی داوطلب به سوالات دفترچه کنکور سراسری و تراز کسب شده‌ی نهایی او، بیشترین تاثیر را در رتبه کنکور سراسری درد. اما تاثیر معدل هر سال، با قانون‌های متفاوت وجود دارد که به شرح آن می‌پردازیم.

ارتباط با تیم مشاوره حرف آخر

 

شما دانش آموزان عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از رشته های تجربی و شرایط قبولی در هر کدامیک از زیر شاخه های آن با واحد مشاوران ارشد حرف آخر بصورت رایگان با شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۱ – ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۵ در ارتباط باشید تا همکاران ما شما عزیزان را در خصوص نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای رسیدن به دانشگاه و رشته مورد نظر راهنمایی کنند.

 


 

سوالات دانش آموزان از مشاوران حرف آخر

 

چگونه می توان ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

وسایل مورد نیاز در روز کنکور که باید همراه دانش آموز باشد باشد چیست؟

چگونه می توانیم استرس خود را در روز کنکور کنترل کنیم؟

برترین روش های تمرکز بر روی مطالب درسی چیست؟

معرفی دانشگاه امیرکبیر و شرایط ورود به آن چگونه است؟

پکیج ادبیات استاد محسن منتظری شامل چه مباحثی می شود؟

استاد غلام حسین شیروانی کیست؟بیوگرافی کامل استاد شیروانی

زندگی نامه استاد رضا شعبانی و اطلاعات کامل در خصوص استاد شعبانی

ریاضی حرف آخر

 

شماره تلفن دفتر مرکزی حرف آخر

 


 • بودجه بندی زیست

  بودجه بندی زیست کنکور
 • زیست شعبانی

  زیست استاد رضا شعبانی
 • معرفی رشته پزشکی

  اطلاعات جامع رشته پزشکی
 • بودجه بندی فیزیک

  بودجه بندی فیزیک کنکور
 • بودجه بندی ریاضی

  بودجه بندی ریاضی کنکور
 • ادبیات منتظری

  ادبیات محسن منتظری
 • بودجه بندی شیمی

  بودجه بندی شیمی نظام جدید کنکور
 • بودجه بندی عربی

  بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید