سبد خرید 0

آموزش ساختار چشم توسط استاد شاکری زیست یازدهم

درس زیست شناسی یکی از مهمترین دورس های اختصاصی رشته تجربی می باشد. دانش آموزان باید بتوانند در این درس درصد بالایی بدسته آورند. تیم زیست شناسی حرف آخر با تدریس استاد شاکری و شعبانی با استفاده از یک روش نوین آموزشی اقدام به آموزش ساختار چشم توسط استاد شاکری در زیست یازدهم کرده اند.ساختار چشم انسان یکی از مباحث مهم می باشد. ولی دانش آموزان در درک آن دارای مشکلات فراوانی هستند. علت آن هم نداشتن آموزش های درست و مناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم بصورت کامل به آموزش مبحث ساختار چشم بپردازیم.

 

 

مبحث ساختار چشم انسانی یکی از درسهای زیست سال یازدهم می باشد. با بررسی کنکورهای گذشته مشاهده می کنیم که این درس بسیار مورد توجه طراحان کنکور بوده و هر سال در کنکور از آن سوالاتی مطرح می کنند.جالب است بدانید با اینکه بسیاری از دانش آموزان در طول دوران آماده شدن برای کنکور به درس زیست شناسی اهمیت بالایی می دهند ولی نمی توانند در این درس در کنکور درصد بالایی را بدست آورند. یکی از مهمترین علت های آن این می باشد که درس زیست شناسی یک درس مفهومی است و دانش آموزان برای آنکه بتوانند در این درس درصد بالایی را کسب کنند باید بر تمامی درسنامه ها و نکات آن تسلط کامل داشته باشند.

 

 

در روند آموزش ساختار چشم زیست یازدهم توسط استاد شاکری در زیست یازدهم بعلت آنکه آموزش ها با استفاده از تصویر سازی می باشد و دانش آموز هر آنچه که لازم است یادبگیرد را بصورت تصویرسازی و انیمیشن سازی می باشد. درک کامل و درستی از تمامی نکات دارد و بر تمامی نکات تسلط کامل پیدا می کند. ای باعث می شود که حتی اگر سوالات مطرح شده در کنکور بصورت ترکیب هم باشد. بعلت یادگیری مفهومی بتواند به تمامی این سوالات پاسخ دهد.

آموزش ساختار چشم کنکور
آموزش ساختار چشم زیست یازدهم

جهت دریافت تخفیفات

۱۰ تا ۵۰ درصدی حرف آخر

همین حالا اقدام کنید.

آموزش ساختار چشم زیست یازدهم

چشم انسان دارای پیچیدگی های خاصی است و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. دانش آموزان باید بر تمامی قسمت های آن تسلط داشته باشند به همین دلیل در این مقاله به قسمت های مختلف ساختار چشم انسان می پردازیم:

 

 

لایه‌های تشکیل دهنده کره چشم


اگر بخواهیم بصورت کلی ساختار چشم را دسته بندی کنیم می توانیم بگوییم که چشم انسان دارای سه قسمت می باشد. این سه قسمت شامل لایه خارجی ,لایه میانی و لایه داخلی چشم بوده.در ادامه به توضیح و تفصی هر کدامیک از این قسمت ها می پردازیم.

 


۱) لایه خارجی چشم


همان طور که می‌دانید در ساختار چشم انسان لایه‌هایی وجود دارند که کره چشم انسان را تشکیل می‌دهند. لایه خارجی چشم نیز یکی از این لایه‌هاست. لایه خارجی شامل صلبیه و قرنیه است. نکات زیر را هنگام مطالعه بخش ساختار چشم در مورد لایه خارجی چشم به یاد داشته باشید:

صلبیه پرده‌ای سفید رنگ و محکم است.
صلبیه، پوشش خارجی سفید رنگی است که جدار چشم را در عقب و اطراف قرنیه تشکیل می‌دهد.
قرنیه پرده شفاف جلوی چشم است.
قرنیه از سه لایه اصلی تشکیل شده است.
این سه لایه عبارتند از اپیتلیوم، استروما و اندوتلیوم.

 


۲) ساختار چشم: لایه میانی چشم

 


لایه میانی چشم نیز از مشیمیه، جسم مژگانی و عنبیه تشکیل شده است. داوطلبان کنکور باید در مورد ساختار چشم در این قسمت به نکات زیر توجه داشته باشند:

رنگدانه‌های موجود در مشیمیه نورهای بازتاب شده داخل کره چشم را باز جذب می‌کنند بنابراین مشیمیه جلوی پخش شدن نورها در چشم را می‌گیرد تا اتاق چشم تاریک شود.
مشیمیه شامل لایه‌های رنگدانه‌دار و پر از مویرگ‌های خونی است.
مشیمیه لایه عروقی در بین اسکلرا و شبکیه است که مسئول خون‌رسانی و تغذیه قسمت‌های خلفی چشم را بر عهده دارد.
جسم مژگانی حلقه‌ای بین مشیمیه و عنبیه است.
جسم مژگانی به زجاجیه، عنبیه و تار‌های آویزی متصل است.
جسم مژگانی شامل ماهیچه‌های مژگانی است.
عنبیه یک پرده دایره‌ای شکل است.
وسط عنبیه سوراخ است و به آن سوراخ مردمک گفته می‌شود.
عنبیه دقیقا در جلوی جسم مژگانی و عدسی قرار دارد.
عنبیه شامل ماهیچه‌های صاف حلقوی و شعاعی است.
کار عنبیه تنظیم میزان نور ورودی به چشم بر اساس نیاز است.
عنبیه بخش رنگین چشم در پشت قرنیه است.

 


۳) لایه داخلی چشم

 


شبکیه در لایه داخلی چشم وجود دارد. داوطلبان گروه تجربی باید در مورد شبکیه نکات زیر را به یاد داشته باشند:

شبکیه علاوه بر گیرنده‌های نوری دارای یاخته‌های عصبی نیز است.
داخلی‌ترین لایه شبکه چشم شبکیه است.
شبکیه یک پرده حساس در چشم است.
شبکیه تصاویری که وارد چشم می‌شود را دریافت و آن‌ها را به امواج عصبی تبدیل می‌کند.
شبکیه لایه میانی کره چشم و صلبیه رگ خونی ندارد.
در شبکیه تعداد یاخته‌های استوانه‌ای از مخروطی بیشتر است.

قسمت های حفاظتی از چشم انسان

در قسمت بالای در خصوص ساختارهای داخلی چشم بصورت کامل برای شما عزیزان توضیحاتی را مطرح کردی. در ادامه نوبت به ساختار حفاظتی میرسد. همانطور که از اسم آن مشخص است وظیفه این قسمت محافظت از چشم انسان در مقابل عوامل خارجی می باشد که بصورت کامل در زیست ۶۰۴۰ حرف آخر تدریس شده و شامل بخش های زیر می شود. :

پلک‌ها
مژه‌ها
اشک
بافت چربی روی کره چشم
حفره استخوانی کاسه چشم

صفحه اینستاگرام حرف آخر
اینستاگرام موسسه حرف آخر
تلگرام حرف آخر
کانال تلگرام موسسه حرف آخر

ارتباط با مشاوران ارشد حرف آخر

شما دانش آموزان عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از رشته های تجربی و شرایط قبولی در هر کدامیک از زیر شاخه های آن با واحد مشاوران ارشد حرف آخر بصورت رایگان با شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۱ – ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۵ در ارتباط باشید تا همکاران ما شما عزیزان را در خصوص نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای رسیدن به دانشگاه و رشته مورد نظر راهنمایی کنند.

شماره تلفن دفتر مرکزی حرف آخر
تلفن حرف آخر