سبد خرید 0

روش‌های تمرکزی بر روی مطالب درسی

 • نویسنده: managerhakhr
 • دسته بندی: مشاوره کنکور
 • تاریخ ارسال: بهمن ۱۵, ۱۳۹۹

روش‌های تمرکزی بر روی مطالب درسی

چرا با تمرکز درس خواندن مهم است؟

هنگام تمرکز روی مطالب درسی قدرت یادگیری ذهن بالاتر می‌رود. با تمرکز کردن می‌شود مطالب درسی را در مدت زمان کمتر و با کیفیت بهتری یاد گرفت.
در محیط‌های پر سر و صدا معمولا تمرکز کردن مشکل است، اما گاهی دانش آموز به علت عوامل ذهنی دچار عدم تمرکز می‌شود و زمینه حواس پرتی از مطالب درسی را پدید می‌آورد.در ایم مقاله از سایت حرف آخر به بررسی کامل این موضوع می پردازیم.

 


تمرکزی مطالب درسی


عوامل حواس پرتی چه چیزهایی هستند؟

عواملی که باعث می‌شوند نتوانید به درستی روی مطالب درسی تمرکز کنید بسیار متنوع هستند. اما با یک بررسی ریز هر کدام از آن‌ها را برایتان روشن خواهیم کرد.

⦁ کند خوانی

دانش آموزان فکر می‌کنند اگر آرام و کلمه به کلمه مطالب درسی را بخوانند بهتر می‌فهمند اما این موضوع باعث عدم تمرکز می‌شود.
قدرت ذهن انسان بالاست و در هر دقیقه توانایی پردازش کلمات زیادی را دارد. به جای کلمه خوانی، به جمله خوانی و عبارت خوانی بپردازید. این موضوع علاوه بر افزایش سرعت مطالعه، باعث می‌شود ذهن تمام تمرکز خود را روی مطالب درسی بگذارد تا آن را درک کند.

 

⦁ کمبود املاح معدنی و ویتامین‌ها

ذهن به برخی ویتامین‌ها و املاح معدنی برای عملکرد درست و تمرکز نیاز دارد. اگر نمی‌توانید روی مطالب درسی تمرکز کنید به پزشک مراجعه کنید تا طی آزمایش‌هایی بدانید کم خونی یا کمبود ویتامین‌ها را دارید یا نه.

 

⦁ مکان مطالعه نامناسب

قرار گرفتن در محیط نامناسب برای مطالعه، عدم تمرکز را همراه خود می‌آورد.
تابلوها و پوستر روی دیوار را حذف کنید. سعی کنید در اتاقی مطالعه کنید که تخت خواب و دیگر وسایلی که باعث حواس پرتی می‌شوند در آن وجود نداشته باشد.
گوشی را همراه خود به اتاق مطالعه نبرید. کتاب‌ها را در کنار میز مطالعه‌تان روی هم نچینید. محیط مطالعه باید ساده، منظم و بدون هیچگونه وسایل اضافی باشد.

 

⦁ عدم مطالعه صحیح

هنگام درس بدون فعالیت نباشید. با یک مداد یا وسیله دیگر، خط به خطی که با چشم می‌خوانید را به صورت دستی دنبال کنید.
مطالب را خلاصه نویسی کنید و سعی کنید چکیده‌ای از آنچه خوانده‌اید را یادداشت کنید. نکات مهم را یادداشت برداری کنید و به حل کردن تمرینات بپردازید تا حواستان کامل روی مطالب درسی باشد.

 

⦁ خیال پردازی

خیال پردازی یکی از افات تمرکز بر روی مطالب درسی است. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که بعد چند ساعت از یک خیال بیرون آمده‌اید. این موضوع باعث از دست دادن زمان می‌شود و در کنار آن عدم تمرکز را نیز به همراه دارد.

 

⦁ بلند خوانی

بلند خوانی یکی از مشکلات دیگر مطالعه‌ی کنکوری‌ها است. ساعت‌های طولانی با صدای بلند درس خواندن نه تنها باعث خستگی و آسیب دیدن حنجره می‌شود بلکه شما را از مطالعه در مکان‌های عمومی مانند کتاب‌خانه نیز محروم می‌کند.
با بلند خواندن مطالب درسی، یک بار پیام عصبی برای گفتار تولید می‌شود و بار دوم باید همان صدای تولید شده مجدد پردازش شود. هنگام دریافت و پردازش صدای خودتان، صداهای محیط نیز وارد مغز می‌شوند و پردازش آن‌ها باعث حواس پرتی و عدم تمرکز می‌شود.

 


تمرکز روی مطالب درسی کنکور


روش‌های تمرکزی بر روی مطالب درسی کدام است؟

بعد از بررسی علت‌های عدم تمرکز حال با راهکارهایی باید روی مطالب درسی تمرکز کنید.

هنگام مطالعه کنار خود یک ورقه کاغذ داشته باشید و اگر فکری به ذهنتان آمد آن را یادداشت کنید تا بعد از درس خواندن در موردش فکر کنید.
بعد اجرای برنامه درسی، به سراغ آن کاغذ بروید و تعداد ‌آن‌ها را بشمارید و به تک تکشان فکر کنید. حتما این کار را انجام دهید تا حین مطالعه‌‌ی مطالب درسی، ذهنتان به شما اعتماد کند.
به مرور که افکارتان را یادداشت می‌کنید، متوجه کم شدن تعداد آن‌ها خواهید شد.

یک کش دور مچ خود ببندید. در هنگام پرت شدن حواس آن را بکشید و سپس رها کنید. با هر بار درد، ذهن شرطی می‌شود که در صورت پرت شدن حواس تنبیه خواهد شد و درد می‌کشد.

 

برنامه‌هایی برای تمرکز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. Forest یا جنگل یکی از آن‌هاست. در این برنامه شما یک مدت زمانی را برای تمرکز کردن تنظیم می‌کنید و درختی برای شما کاشته می‌شود. همراه با درس خواندن شما و عدم استفاده از گوشی، درخت شما رشد می‌کند اما اگر از برنامه خارج شوید و با گوشیتان کار کنید درخت شما خشک می‌شود.
در این برنامه شما جنگل خودتان را می‌سازید و با تعداد مشخصی درخت، در واقعیت درختی برای شما کاشته می‌شود.

 

بلند درس نخوانید. اگر این عادت را دارید سعی کنید هر روز یک ساعت خود را مجبور کنید حین خواندن مطالب درسی هیچ چیزی را تکرار نکنید و کم کم این زمان را بیشتر کنید. عادت کنید صداهای اطرافتان را نشنوید.
این موضوع حتی در روز کنکور و تمرکز سر جلسه آزمون هم به کارتان خواهد آمد و شما خواهید توانست حتی در سر و صدا متمرکز بمانید.

 

ارتباط با واحد مشاوره و فروش حرف آخر

 

یکی از امکاناتی که در موسسه حرف آخر فراهم شده است این می باشد که دانش آموزان می توانند یک جلسه مشاوره رایگان با همکاران ما داشته باشند تا سوالات خود را در خصوص نوع برنامه ریزی و بهترین منابع کنکور از همکاران مشاور ما بپرسند. شما دانش آموزان عزیز حهت ارتباط با تیم مشاوره و فروش موسسه حرف آخر می توانید با شماره تملفن حرف آخر و با شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۵ و ۰۲۱۶۶۱۷۵۸۷۱ تماس حاصل فرمایید تا از امکانات مشاوران حرف آخر بصورت رایگان استفاده کنید.

 


مقالات پر بازدید سایت حرف آخر

 

اطلاعات جامع در خصوص رشته پرستاری

معرفی کامل رشته فیزیوتراپی و شرایط قبولی در این رشته

اطلاعات کامل رشته پیراپزشکی و معرفی زیر شاخه های این رشته

مهمترین نکات در خصوص مرور درس زیست شناسی

نکات مهم در خصوص چگونگی مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور

چگونه عربی را در کنکور ۱۰۰ بزنیم؟

بودجه بندی درس ادبیات برای کنکور به چه شکلی می باشد؟

بودجه بندی ریاضی کنکور نظام جدید چگونه است؟

پکیج های عربی نظام جدید موسسه حرف آخر

 

شماره تلفن دفتر مرکزی حرف آخر


 • بودجه بندی زیست

  بودجه بندی زیست کنکور
 • زیست شعبانی

  زیست استاد رضا شعبانی
 • معرفی رشته پزشکی

  اطلاعات جامع رشته پزشکی
 • بودجه بندی فیزیک

  بودجه بندی فیزیک کنکور
 • بودجه بندی ریاضی

  بودجه بندی ریاضی کنکور
 • ادبیات منتظری

  ادبیات محسن منتظری
 • بودجه بندی شیمی

  بودجه بندی شیمی نظام جدید کنکور
 • بودجه بندی عربی

  بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید